
CMS systém
CMS je skratkou z anglického content management system a znamená systém na manažment obsahu. Ide o aplikáciu, softvér alebo program navrhnutý na jednoduchú tvorbu, upravovanie a editáciu digitálneho obsahu v rôznych podobách, či už ide o text, video, obrázky alebo meta tagy. Najčastejšie ide webstránky a blogové články.
Vďaka pomerne jednoduchému ovládaniu je možné obsah spravovať aj bez znalostí programovania. Pred vznikom CMS systémov by ste museli na tvorbu webu a úpravu obsahu mať programátora. Na druhej strane, CMS vám umožní meniť texty a doplniť videá a obrázky bez toho, aby ste museli pracovať s kódom stránky alebo vedeli programovať.

Pre CMS je potrebná téma, do ktorej sa už len nahráva požadovaný obsah. Téma sa dá naprogramovať v editore, alebo sa môže stiahnuť. Niektoré sa musia kúpiť, ale tie jednoduchšie sú aj zadarmo. Veľa populárnych webstránok na internete používa redakčné systémy.
CMS najčastejšie fungujú na PHP a MySQL. Medzi redakčné systémy patrí napríklad:
- Wordpress
- Joomla
- Drupal
- Prestashop

WordPress
WordPress je obľúbený a populárny open-source redakčný systém (CMS) napísaný v PHP. Využíva databázu MySQL aj MariaDB. Tento nástroj slúži na tvorbu webových stránok alebo blogov. Softvér je zdarma – znamená to, že každý si ho môže bezplatne nainštalovať a používať.
WordPress bol vytvorený v roku 2003. Je odvodený od svojho predchodcu b2/cafelog. V tom čase sa primárne používal na tvorbu blogov. V súčasnosti to tak nie je. Nástroj totiž poskytuje tvorbu akéhokoľvek typu webovej stránky.
Aké stránky sa dajú vytvoriť prostredníctvom WordPressu?
- Blog – online denník, resp. denník na webovej stránke. Obsah blogu zvyčajne zahŕňa text, obrázky, videá a animované súbory GIF.
- Diskusné fórum – oblasť, kde používatelia zdieľajú svoje myšlienky, nápady alebo pomáhajú posielaním textových správ.
- E-commerce – elektronický obchod, kde sa nakupuje a dochádza k predaju tovaru či služieb.
- Webová stránka podujatí – stránka vhodná pre organizátorov rôznych akcií. WordPress vám uľahčuje zdieľanie podrobností o udalostiach, môžete tu tiež predávať vstupenky.
- Webová stránka e-learningu – pomocou e-learningu, teda elektronického vzdelávania môžu používatelia využívať a absolvovať rôzne online kurzy, sťahovať zdroje či sledovať svoj pokrok online.
- Firemná webová stránka – ak vaša firma potrebuje stránku, aby sa zákazníci dozvedeli o vašich službách, WordPress je vynikajúcou voľbou. Zákazníci vás môžu kedykoľvek kontaktovať, požiadať o cenovú ponuku, naplánovať si stretnutie a oveľa viac.
